Publikacje

KREOWANIE BEZPIECZEŃSTWA GLOBALNEGO W OPARCIU O TRANSFORMACJĘ TECHNOLOGICZNĄ
MARCIN RYDZEK

rok wydania: 2024
format: B5
liczba stron: 236
oprawa: twarda
dostępność: https://www.ibuk.pl, https://ksiegarnia.pwn.pl
DOI: 10.60774/zjpg-p906
cena: 47 PLN
WIĘCEJ

Prosperity technologiczne początku XXI wieku wynikające z pojawienia się nowych dziedzin techniki przeobraża świat, całkowicie zmienia warunki życia dla wszystkich następnych pokoleń. Natomiast gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji, nanotechnologii, biologii syntetycznej czy architektury satelitarnej, jaki dokona się w ciągu dwóch najbliższych dekad, zrewolucjonizuje ludzką egzystencję na Ziemi. Ta szeroko rozumiana transformacja technologiczna wpłynie na akcelerację cywilizacyjną, a rezultaty zastosowania technizacji mogą być imponujące. Najprawdopodobniej wyrażać się będą poprawą jakości, komfortu i długości życia ludzi. Ale te przeobrażenia, jakie dokonają się w sferze nauki, będą miały również swoje konsekwencje dla bezpieczeństwa globalnego. Nieustanny rozwój na przykład sztucznej inteligencji wymusza paralelne przyspieszenie prac nad regulacjami prawnymi i dostosowywanie ich do istnienia cyfrowej rzeczywistości.

e-book 
WKRĘCENI W TEATR

oprac. i wstęp LUCYNA JAKUBCZYK

rok wydania: 2024
format: A4
liczba stron: 236
dostępność: https://www.ibuk.pl, https://ksiegarnia.pwn.pl
DOI: 10.60774/vcee-4476
WIĘCEJ

Monografia poświęcona jest historii Teatru Studenckiego WYJŚCIE EWAKUACYJNE. Dużą część albumu zawierają fotografie rejestrujące 25–letnią działalność grupy teatralnej oraz wspomnienia jej uczestników. Jest ona także podsumowaniem 45– letniej pracy Lucyny Jakubczyk – moderatora WYJŚCIA EWAKUACYJNEGO – pedagoga, instruktorki teatralnej, opiekunki wielu grup teatralnych: dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych; reżyserki, instruktorki dramy, wykładowczyni. Teatr WYJŚCIE EWAKUACYJNE i Studenckie Teatralne Koło Naukowe istniejące nieprzerwanie od 1999 roku przy ówczesnej filii kieleckiej uczelni w Piotrkowie Trybunalskim są jedną z niewielu form działalności, mającą tak długą tradycję. Studenci w nich zrzeszeni zaangażowani byli w ożywianie życia kulturalnego Uczelni, miasta i regionu piotrkowskiego. Teatr zapraszany był na prestiżowe imprezy teatralne w kraju i za granicą. Ma on w swoim dorobku liczne sukcesy artystyczne: nagrody teatralne, reżyserskie, aktorskie, recytatorskie, poezji śpiewanej; nagrody sesji kół naukowych. Brał udział w wielu projektach międzynarodowych. Tworzył w ten sposób wizerunek Uczelni jako ośrodka twórczości naukowej i artystycznej, co znalazło odbicie w artykułach prasowych, audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Jego członkowie nie pozostawali obojętni wobec osób niepełnosprawnych oraz dzieci pokrzywdzonych przez los, cyklicznie organizując na ich rzecz różnego rodzaju akcje charytatywne, łącząc przy tym pracę artystyczną z pedagogiczną. Album jest formą podziękowania wszystkim zaangażowanym twórcom amatorskich grup teatralnych i wszystkim tym, którzy okazywali życzliwość i pomoc w ich działalności.

LITERATURA I SZTUKA GWATEMALI / LITERATURA Y ARTE DE GUATEMALA
DANUTA MUCHA

rok wydania: 2023
format: A5
liczba stron: 172
oprawa: miękka
dostępność: https://www.ibuk.pl, https://ksiegarnia.pwn.pl
DOI: 10.60774/s569-3K37
cena: 29 PLN
WIĘCEJ

Literatura i sztuka Gwatemali. Literatura y arte de Guatemala” to najnowsza monografia Danuty Muchy. Zostały w niej przybliżone sylwetki pisarzy gwatemalskich, których pojedyncze dzieła ukazały się wiele lat temu w Polsce w antologii: „Liść wiatru. Antologia opowiadań Ameryki Środkowej” (Miguel Ángel Asturias, Rafael Arévalo Martínez,, Augusto Monterroso). Natomiast sztuka latynoamerykańska ukazana została na przykładzie portretów Dagoberto Vásquez Castañeda, które świadczą o wybitnym kunszcie artysty i Jego życiowej i artystycznej dewizie „Życia w pięknie”. Tematyka monografii obejmuje prace dotąd niepublikowane, ze szczególnym uwzględnieniem pisarstwa noblisty Miguela Ángela Asturiasa, Rubena Dario – ojca modernizmu oraz Rafaeli Contreras, a także Renato Vasqueza Velasqueza. Książka ukazuje nieznane dotąd zagadnienia, będąc przejawem pasji badawczej autorki i potrzeby uwrażliwienia oraz formy dzielenia się doświadczeniem dociekań naukowych. Krąg odbiorców mogą stanowić zarówno naukowcy, jak i studenci oraz przyszli tłumacze nieznanej u nas dotąd literatury latynoamerykańskiej. Hiszpańska wersja językowa książki umożliwi jej poznanie przez studentów w Ameryce Środkowej, zainteresowanych europejskim spojrzeniem na ich rodzimą literaturę piękną, zwłaszcza po konstatacji tłumacza poprzedniej monografii, iż to, co dr hab. Danuta Mucha pokazuje w swoich pracach, to paralelizm, jaki istnieje między myśleniem latynoamerykańskim i europejskim.

Publikacja jest dwujęzyczna – napisana w j. polskim i hiszpańskim.